Diseminări zonale - Școala Gimnazială ”Gheorghe Popovici” Apateu

”EXPERIENȚE ERASMUS+”
Locația: Școala Gimnazială ”Gheorghe Popovici” Apateu
Data: 11 mai 2018
Organizatorii evenimentului: Școala Gimnazială ”Gheorghe Popovici” Apateu în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Arad, Colegiul Național ”Preparandia-Dimitrie Țichindeal” Arad și Colegiul de Arte ”Sabin Drăgoi” Arad
Invitati: Aurel Bondor- Primarul Comunei Apateu, reprezentanți ai unităților școlare: Liceul Teoretic ”Mihai Veliciu” Chișineu Criș, Liceul Teoretic Cermei, Școala Gimnazială ”Iosif Moldovan” Arad, Școala Gimnazială ”Vasile Pop” Bocsig și Școala Gimnazială ”Mihai Veliciu” Șepreuș.
În deschiderea întâlnirii, orchestra de blockflote a elevilor Școlii Gimnaziale ”Gheorghe Popovici” Apateu, coordonată de domnul Ionică Herlea a avut prima reprezentație cu public, prezentând un mic recital participanților la evenimentul Erasmus+.
În cadrul evenimentului, unitățile școlare organizatoare și-au diseminat proiectele europene Erasmus+ aflate în derulare, au fost prezentate produse finale realizate în cadrul proiectelor, reprezentanții școlilor invitate au adresat organizatorilor întrebări legate de implementarea proiectelor europene:
      • Colegiul de Arte ”Sabin Drăgoi” Arad a prezentat două proiecte: ”Noile medii dintre noi – Experiențe de învățare digitale” - proiect de mobilitate școlară și ”Poster Art – Take Part” - proiect de parteneriat strategic
      • Colegiul Național ”Preparandia-Dimitrie Țichindeal” Arad a prezentat proiectul “Refugees and migrants seeking for their future in the united Europe” - proiect de parteneriat strategic.
La finalul întâlnirii, echipa de proiecte europene a școlii din Apateu  împreună cu elevii clasei a VI-a, au prezentat în cadrul unei lecții deschise  două metode kinestezice create pe perioada proiectului la discipline precum biologie și istorie.
ZIUA EUROPEI - 9 MAI 2017
”Ziua Europei”

Locația: Școala Gimnazială ”Gheorghe Popovici” Apateu

Data: 9 mai 2017

Invitati: reprezentanți ai școlilor din Cermei, Mișca, Bocsig și Socodor și reprezentanți ai Primăriei Apateu.

În cadrul întâlnirii s-a făcut o scurtă prezentare a proiectului - “Influence of Kinesthetic Teaching and Learning Upon the Development of the Students‘ Educational Quality” ( scop, obiective, rezultate finale), câteva cuvinte despre mobilitățile efectuate și imagini de la acestea iar apoi s-a trecut la prezentarea metodelor kinestezice concepute la matematică și ICT.

În a doua parte a manifestării, oaspeților, cu ajutorul unor prezentări powerpoint le-au fost descriși pașii ce este nevoie să fie urmați pentru a reuși participarea la proiecte Erasmus+.
DISEMINARE PROIECTE EUROPENE LA NIVEL JUDEȚEAN
Activitate de diseminare organizată
de către I.S.J. Arad la nivelul județului Arad

Locația: Colegiul Economic Arad
Data: 15 iunie 2017
Invitați: Școlile din județul Arad care implementează proiecte europene Erasmus+
Școala Gimnazială ”Gheorghe Popovici” Apateu a participat cu materiale promoționale: roll-up, pliant cu descrierea proiectului “Influence of Kinesthetic Teaching and Learning Upon the Development of the Students‘ Educational Quality”, pixuri cu titlul proiectului, Mape, Broșuri cu metodele kinestezice create pana la acest moment. Pe parcursul manifestării echipa de proiecte a școlii a răspuns la întrebările persoanelor care ne-au vizitat standul.
Erasmus+ Info Days
“Formal meets non-formal through E+
– Întâlnirea formalului cu non-formalul prin intermediul E+”

Locația: Colegiul Național „Elena Ghiba Birta” Arad

Data: 13 OCTOMBRIE 2017

Colegiul Național „Elena Ghiba Birta” Arad a organizat o întâlnire între profesori, elevi și tineri voluntari străini care au sărbătorit 30 de ani de Erasmus în Europa și 20 de ani de programe europene în educație, formare și tineret în România.
Întâlnirea a fost împărțită în două părți distincte, prima fiind destinată împărtășirii gândurilor, experiențelor și rezultatelor proiectelor de mobilitate sau parteneriat strategic Erasmus+ implementate de unități de învățământ sau ONG-uri din comunitatea arădeană, din domenii diverse.
Pe agenda zilei s-au regăsit prezentări ale unor proiecte realizate de cele opt instituții sau ONG-uri reprezentate la întâlnire.
Evenimentul a fost organizat de Colegiul Național „Elena Ghiba Birta” Arad în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Arad, Liceul Tehnologic de Transporturi Auto „Henri Coandă” Arad, Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară Arad, Școala Gimnazială „Gheorghe Popovici” Apateu, Asociaţia Clubul Sportiv Experienţa Multisport, Asociaţia Ofensiva Tinerilor și Asociația EIVA.

Înapoi la cuprins